Style we wnętrzach

 
  1. Współczesny styl włoski 
  2. Styl duński 
  3. Styl nowojorski  
  4. Styl skandynawski 
  5. Styl belgijski

 

Współczesny styl włoski

Klasa i elegancja. Nie ma chyba lepszych słów opisujących ten styl. Oczarowana współczesnym włoskim dizajnem na targach w Mediolanie postanowiłam trochę lepiej się mu przyjrzeć. Najbardziej zastanawia mnie dlaczego nie jest to styl popularny w Polsce? Przecież wiele osób szuka stylu nowoczesnego. A włoski dizajn to kwintesencja nowoczesności. Czym zatem różnią się nasze nowoczesne wnętrza od stylu włoskiego? Moim zdaniem przede wszystkim jakością. Włoski dizajn to prosty klasyczny styl wyróżniający się jakością materiałów oraz dbałością o najmniejszy szczegół. Tej pedanterii nam często brakuje, tak samo jak i wyrafinowania w doborze kolorów. Włosi gust i zamiłowanie do luksusu mają po prostu we krwi. No i pewnie mają trochę więcej pieniędzy bo za jakość niestety trzeba we Włoszech słono płacić :)

Patrząc na mój ukochany styl belgijski można powiedzieć, że styl włoski to jego dokładne zaprzeczenie:) Nie ma naturalnego starego drewna tylko fornir i MDF (często na wysoki połysk), zamiast lnu królują tu skóry i welury. Często pojawiają się złote dodatki oraz marmury. Wszystko uzupełniają piękne mięsiste dywany. To co w stylu belgijskim jest naturalne i swojskie - w stylu włoskim jest eleganckie i dystyngowane. Powściągliwość i wysmakowanie. Harmonia i zrównoważone proporcje.

Muszę przyznać, że podoba mi się współczesny włoski dizajn. Gdybym miała mieszkanie w nowoczesnym apartamentowcu to nie wykluczam, że w takim właśnie stylu bym je sobie urządziła :)


źródło: Poliform




źródło: Poliform


źródło: Poliform


źródło: Poliform



źródło:Casamilano


źródło: Gamma


źródło:Casamilano


źródło:Casamilano


źródło:Casamilano


źródło: Lema


źródło: Lema 


źródło: Lema



sofa: Lema, stół: Mood , krzesło: Lema, komoda: Lema, fotel: Flexform



 

 Styl duński


O stylu skandynawskim było już TU. Dania to w sumie Skandynawia. Ale czy mówiąc styl skandynawski widzimy to samo co mówiąc styl duński?  Ja bynajmniej widzę dwa różne style. 

Dziwnie się jakoś składa, ale styl duński mnie ostatnio "prześladuje". Bynajmniej nie narzekam! :) Nie dość ze na targach we Frankfurcie, to co mi się podobało, okazywało się duńskie to jeszcze niedawno miałam okazję przeprowadzić wywiad z właścicielem BoConcept!!! Już niedługo na blogu :)

Oczywiście nawet styl duński ma swoje odmiany, ale mimo wszystko jest coś szczególnego w stylu duńskim co sprawia, że jest wyjątkowy i niepowtarzalny. Elegancki, wyrafinowany a zarazem bardzo prosty.

Dla mnie styl duński to czystość i jednolitość stylu, kolorów, formy. Ponadczasowość. Minimalizm w ciepłym wydaniu, ze szczególnym naciskiem na wygodę i funkcjonalizm. Brak zbędnych ozdób. No i wszechobecne ikony dizajnu, głównie duńskiego. A Dania ma się czym pochwalić. Czasami nawet nie zdajemy sobie sprawy jak bardzo ma się czym pochwalić! Duński design należy do światowej czołówki już od lat 50. XX wieku. Wystarczy wymienić takie nazwiska jak Arne Jacobsen czy Poul Henningsen.  Mam wrażenie, że Duńczycy bardzo lubią otaczać się dizajnerskimi elementami, zwłaszcza jeżeli pochodzą od  rodzimych projektantów.

W sumie to nie dziwi, wiele bowiem z najbardziej rozpoznawalnych dizajnerskich produktów to właśnie dzieła duńskie :) Poznajecie?







Krzesło Wishbone - Hans J. Wegner
Fotel Egg - Arne Jacobsen 
Lampa PH Artichoke - Poul Henningsen
Małpka - Kay Bojesen
Lampa Bestlite - Gubi
Termos do kawy -  Stelton
Pojemnik VIPP - House of VIPP
Lampa AJ Table - Arne Jacobsen
Krzesło Panton - Verner Panton 



To co również szczególnie, moim zdaniem, wyróżnia styl duński to meble oryginalne lub wzorowane tymi z lat 50 i 60. 


A teraz trochę  inspiracji i wariacji na temat stylu duńskiego:
















zdjęcia ze strony: GUBI


[1]









zdjęcia z katalogu BoConcept


[1]



[1]



Wiedzieliście, ze to są firmy duńskie: BoConcept, BODUM, Rosendahl, Muuto, Koziol, Normann Copenhagen, Fritz Hansen, GUBI, Menu?



Nie zapominajcie, ze wiele więcej zdjęć wnętrz w stylu dońskim znajdziecie na Pinterest TU





Miłej niedzieli!




 

Styl nowojorski


Każdy styl ma wiele wariacji i odmian. Dlatego styl nowojorski też może być rozumiany różnie przez różne osoby. Dla mnie jednak pod tą nazwą kryje się najbardziej elegancka, klasyczna wersja amerykańskiego dizajnu który mi osobiście się bardzo podoba. Nieustannie toczę wewnętrzną walkę między tym stylem a stylem belgijskim. Jak już pisałam belgijski ostatecznie wygrał ale właściwie to chyba wyszła mieszanka:)

Stylu nowojorskiego nie da się nie doceniać. Może się podobać lub nie, ale jest to klasa sama w sobie. Kolorystyka, wzornictwo, sposób łączenia wzorów i kolorów oraz dość niedoceniana przez nas symetria. Właściwie styl ten nawiązuje do "chic modern", nie jest to dokładnie to samo ale wielbiciele stylu nowojorskiego z pewnością odnajdą się w chic modern :)

A zatem o stylu nowojorskim subiektywnie.

Sofy, fotele, krzesła, pufy. Dość ładnie "sformatowane " i w eleganckich obiciach, mogą być wykończone drewnem lub ćwiekami (uwielbiam!), najczęściej na wyraźnych nóżkach. Nie będą tu pasowały typowe lniane puchowe sofy w których zapadniemy się na cały dzień.

W tym stylu nie kupuje się mebli w kompletach. Wszystko ma do siebie pasować ale nie może stanowić kompletu.  








Na sofie obowiązkowo dużo poduszek w najrozmaitszych wzorach lub wzory na dywanach.


A najlepiej wzory na poduszkach i na dywanach lub też fotelach. Połączenia kolorów często dla nas zaskakujące.






Zwróćcie uwagę, że każdy fotel jest inny ale w tej samej tonacji. Przepiękne:)


I to co typowe dla stylu nowojorskiego to stołki, ławki i otomany:
 












Stoliki kawowe, pomocnicze i konsole. Absolutna konieczność. Stoliki z każdej strony sofy i przy fotelach, a za sofą konsola. Często pojawiają się wykończenia z mosiądzu.
















Lampy. Pamiętam jak w moim mieszkaniu jeszcze bez sofy pierwsze pytanie gości było jedno: "Po co Ci gniazdka w podłodze???" Ano właśnie, dlatego, że pięknie na stolikach bocznych wyglądają lampy:) A trzeba je gdzieś podłączyć. Teraz gniazdka są pod kanapą i już nie budzą żadnych emocji.













 
O tym stylu mogłabym pisać i pisać i pisać. Jeszcze inne typowe elementy dla niego to tace (ale pisałam o nich oddzielnie TU aczkolwiek w kontekście różnych styli) czy stołki chińskie (byłam przekonana, że o nich pisałam ... ale chyba muszę nadrobić) oraz marmur o którym jeszcze będzie.

Ten styl jest absolutnie w naszym zasięgu. Mint Grey (pisałam o nim TU) właśnie proponuje wybór produktów w tym stylu. A jeżeli macie ochotę zagłębić się w szczegóły stylu nowojorskiego to właścicielka salonu prowadzi również bloga: Home Creations.

Piękne, prawda?:)





Styl skandynawski


Dzisiaj powracam do tematu stylów we wnętrzach. Chciałabym Wam przedstawić jeden z moich ulubionych, którym jest styl skandynawski.

Charakterystyczne dla tego stylu jest oszczędne wykorzystanie kolorów, które głównie opiera się na bieli, mebli wykonanych z jasnego, często surowego drewna o prostych i czystych liniach, naturalnych materiałów oraz  skór zwierzęcych.  We wnętrzach skandynawskich ważną rolę odgrywa również duża ilość dodatków takich jak poduszki, pledy, koce – wszystko miękkie i utrzymane w jasnych barwach.

Dziwi mnie, że często pojawia się w opisach tego stylu, że są to chłodne i ascetyczne wnętrza. Poniżej zamieszczone zdjęcia udowadniają, że to właśnie dodatki w tym stylu sprawiają, że wnętrza wydają się bardzo ciepłe i przytulne. Często też w tym stylu pojawiają się pastelowe barwy, które mają na celu ożywienie stonowanej bieli. Ale przyznam, że mi osobiście taka odmiana tego stylu (mimo, że ciekawa), mniej się podoba. Może dlatego, że jestem zwolenniczką bardziej stonowanych kolorystycznie wnętrz ;)

Styl skandynawski jest coraz bardziej popularny w Polsce. Pewnie z tego powodu ostatnio powstało wiele sklepów internetowych, które oferują meble i elementy dekoracyjne do tego typu wnętrz. Dzięki temu nie ma już przeszkód, aby i u nas stworzyć wnętrze w tym klimacie. Na zdjęciach poniżej przedstawiam klika  inspiracji do ewentualnego wykorzystania. Sama również mam nadzieję w najbliższym czasie z nich skorzystać ;)


 


https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjVYPkMTWFmDVntAu-Sd2QZrKI7aqA_A5iIj4K54EJB34eDS6lWox4uV3z4DMhJhbXaRqDZGPKjoocPX9tHQt1TaGeL7Z91C744J31jCDoz44fkb8pdTtdJsu2xGgUvfEFItoYmqTBDyPg/s1600/Amenajare+danez%C4%83+1.jpg








Scandinavian Interiors Grey Blue Textiles  Top 10 Tips for Creating a Scandinavian Interior
 Źródło:  http://freshome.com



 
  


 


Mi osobiście najbardziej podoba się taka trochę bogatsza i bardziej przytulna wersja wnętrz skandynawskich. Poniższe zdjęcie jest dla mnie absolutną inspiracją, dla domu który w najbliższym czasie mam zamiar zakupić. Do takiego właśnie klimatu chciałabym dążyć :)


Slettvoll
 





Camilla Coll 15-2.jpg




Jak widać istnieje wiele odmian wnętrz w stylu skandynawskim, dlatego każdy można znaleźć coś dla siebie. 

Sklepy, które warto odwiedzić w poszukiwaniu mebli i elementów dekoracyjnych do stylu skandynawskiego to m.in.: 
https://norddeco.pl/
http://sklep.hkliving.pl/pl/
http://www.agamartin.com
http://www.scandishop.pl  
http://freshhome.pl

Miłych poszukiwań własnego stylu skandynawskiego życzę :)




Styl belgijski


Zaczynamy nową serię postów Style we wnętrzach. Niby dużo tego w internecie, ale i tak brakuje mi pełnego przekroju w jednym miejscu. Dlatego zaczynam dość nietypowo. Stylem, który urzekł mnie jako pierwszy i do którego ciągle wracam. A ostatnio nawet dosłownie, ponieważ wygrał ostatecznie w moim mieszkaniu.

Nie wiem czy to kwestia miejsca, w którym go pierwszy raz zobaczyłam czy też jest po prostu idealny ale zaczęło się od jednego albumu i jednego zdjęcia. 

Ale od początku. W 2008 r. byłam w Maastricht na szkoleniu i trafiłam do najpiękniejszej księgarni w jakiej byłam. Zresztą nie tylko ja uważam ją za wyjątkową:) Sklep został nazwany przez dziennik „The Guardian” najprawdopodobniej „najpiękniejszą księgarnią świata”.... a został on urządzony w byłym Kościele Dominikanów. Nie o tym ma być post ale nie mogę sobie odmówić wklejenia kilku zdjęć:)








Obiecałam sobie , że o tej księgarni nic nie napiszę więc wracam do tematu. Będąc tam poszłam oczywiście do działu książek z wystrojem wnętrz. No gdzież by indziej. I tam w ręce wpadła  mi książka wydawnictwa Beta Plus Living with wood. 
Nie muszę mówić, że najlepsze wydawnictwo z architekturą i wystrojem wnętrz (pisałam o nich w kontekście BB Home). 

A w tej książce było takie zdjęcie... i się zakochałam....



 


Książki wtedy nie kupiłam ponieważ wydawało mi się, że 50 euro to za dużo ale oczywiście po powrocie do Polski natychmiast ją zamówiłam w księgarni internetowej. Było w tym zdjęciu coś co spełniało moje marzenia o domu idealnym. Światło, wystrój, kompozycja. Po prostu natchnienie na przyszłość. Trudno mi było ocenić nawet jaki to styl ponieważ ma trochę ze skandynawskiego i z angielskiego i francuskiego... więc uznawałam go za "mój mix". Ale ostatnio doszłam do wniosku, że ten styl ma swoją nazwę i swoje pochodzenie i jest typowy dla Belgii. To jest po prostu styl belgijski. Zatem postanowiłam poszukać w w google - a tam nic. Druga próba była po angielsku - acha:) ok, ulżyło mi "belgian style" jak najbardziej istnieje - tylko my go nie rozpoznajemy szczególnie. W sumie to nie wiem czy nie jest rozpoznawany ponieważ nie jest popularny czy na odwrót. 



W każdym razie popatrzcie co ja rozumiem przez styl belgijski.




 


 








  


Widzicie pewne powtarzające się elementy? 

1. Len naturalny w odcieniach ziemi (wygodne "wysiedziane" sofy, rolety rzymskie)
2. Stare drewno (bardzo niedoskonałe, nie poddawane renowacji), np. starodawne stołki.
3. Kamienne lampy.
4. Mało dywanów.
5. Stoliki  na metalowej ramie.
6. Jeżeli są zasłony (lniane) to na czarnych karniszach z kulką na końcu.

Nie jest prosto ani tanio urządzić dom w stylu belgijskim. Wszystko opiera się bowiem na jakości materiałów i wykonania. Trudno w Polsce znaleźć również sklepy oferujące kamienne lampy czy też czarne (ale nie plastikowe) karnisze. Ja przynajmniej jeszcze nie znalazłam:)
Sklepem, który najlepiej oddaje ten styl jest Decolor, o którym napiszę wkrótce. Natomiast drewniane niedoskonałe meble oraz sofy w stylu powyżej oferuje NAP. Stoliki na metalowej ramie są w Decolor, Inne meble (o nich też wkrótce) oraz sklepach z meblami kolonialnymi. 


a to propozycja kilku rzeczy z polskich sklepów, które pozwolą urządzić mieszkanie/dom w stylu belgijskim:



Lampa Jeanne, Belle Maison - 185 zł  (http://www.bellemaison.pl/1433-lampa-jeanne.html) 
Sofa Merci, NAP - od 4455 zł (http://www.nap.com.pl/kolekcja/sklep/shop/2151/catalog/product/view/sofa-merci-nap-concept/25/)  
Stołek, NAP - 220 zł (http://www.nap.com.pl/kolekcja/jadalnia/shop/1484/catalog/product/view/stolek-nap-concept/77/)
Stolik Loft, Inne Meble - 1245 zł (http://www.innemeble.pl/id,8846/prod,stoliki-niskie)
Fotel Wing, Decolor 3647 zł (http://www.decolor.pl/sklep/salon/fotele/fotel-wing-detail)

Mam nadzieję, że Wam też się podoba ten styl:)

12 komentarzy:

  1. Nareszcie znalazłam spójny i czytelny opis stylów we wnętrzu. O stylu belgijskim słyszę po raz pierwszy i ...podoba mi się. Świetnie dobrane rzeczy ze sklepów dostępnych w Polsce. Dzięki za post!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. O! Super:) Bardzo się cieszę :) Czyli trzeba tą zakładkę dopieścić pokazać więcej stylów. Ostatnio cały blog zaniedbałam:( Dziękuję za komentarz, dodaje mi motywacji :)

      Usuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  3. Cześć! Bardzo mi spodobał się blog! Dziękuję za informacje :) Szukasz coś nowego do mieszkania? Tutaj sprawdź ofertę mebli Ja też kupiłam mebli wykonywane we Włoszech. Wszystkie produkty gwarantują najwyższą jakość i komfort :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Niesamowite jest to, jak ludzie mają wyczucie stylu, jak niesamowicie sprawnie potrafią łączyć style. Te wnętrza ze zdjęcia az krzyczą elegancją i smakiem. Wiadomo, to niesie za sobą koszty ale efekt jest tego wart. Ja zakupiłam ostatnio swój pierwszy lokal pod biuro - tu odnośnik jakby ktoś szukał. Myślałam że decyzja o pójściu we własny biznes będzie najtrudniejsza ale problem pojawił się w momencie kiedy trzeba go urządzić. To docelowo ma być centrum pomocy psychologicznej, wiec zależy mi na czymś gustownym własnie. Trochę inspiracji znalazłam więc dziękuje.

    OdpowiedzUsuń
  5. Hotel Kraków w którym znajdziesz podobne style - Plaza Boutique. Fantastyczny post - długi i obszerny, można się naprawdę zainspirować. Zaprojektowanie stylowego, butikowego hotelu to nie lada wyzwanie i także wymagało studiowani literatury, internetu i po prostu poznawania styli i różnych oryginalnych metod myślenia do designie. Dzięki za wpis!

    OdpowiedzUsuń
  6. A myślicie, że do stylu skandynawskiego będzie pasował któryś z dywanów dostępnych na stronie https://7kd.pl/12-dywany-nowoczesne ? Bardzo podobają mi się, ale nie wiem, czy wpasują się w moje wnętrza. Zawsze mam z tym wiele dylematów.

    OdpowiedzUsuń
  7. Niektóre z tych wnętrz naprawdę do mnie przemawiają, choć nie wszystkie. ale fajnie, że można tu znaleźć zestawienie różnych stylów. Przyda mi się to ze względu na planowany zakup mieszkania od https://vantage-sa.pl/mieszkania-na-sprzedaz-we-wroclawiu/ , więc wszelkie pomysły są na wagę złota

    OdpowiedzUsuń
  8. Cudowny wpis! Bardzo spodobała mi się ta lampa ze stylu włoskiego. Jest cudowna! Po oświetlenie LED zapraszam was na https://strefaledowa.pl :)

    OdpowiedzUsuń
  9. Super wpis! my własnie urządzamy nasz dom. Mamy już wybrany wkłady kominkowe i czekamy na montaż. Jak wszystko pójdzie dobrze to jeszcze w listopadzie zamieszkamy w nowym domu :)

    OdpowiedzUsuń
  10. Ja także jestem pod wielkim wrażeniem takiego eleganckiego wystroju wnętrz. Do tego stopnia mi się podoba, że będę chciała w podobny sposób zaaranżować swój dom. Pewnie skorzystam z pomocy architekta w tej sprawie https://projektowanie-wnetrz-online.pl/ , ponieważ sama nie mam głowy i czasu do takich działań.

    OdpowiedzUsuń