poniedziałek, 29 września 2014

Listwy przypodłogowe

Temat wydaje się banalny, prawda? :) A jednak nie jest. Czasami sprawy oczywiste są bardziej skomplikowane niż by wyglądały na pierwszy rzut oka. 

Mała rzecz - listwa przypodłogowa może diametralnie zmienić wygląd mieszkania. Jeżeli zamierzacie sprzedać właśnie mieszkanie albo planujecie mały remont, proponuję zwrócić uwagę na listwy przypodłogowe. 

Może to wcale Was nie zdziwi, a może wręcz nie uwierzycie ale nadal standardowa listwa w polskim domu wygląda tak:





ewentualnie tak:




Nie wierzycie? :) Mały sprawdzian. Wejdźcie na Domiporta, wrzućcie w wyszukiwarkę mieszkania od półtora miliona na Mokotowie w Warszawie. Powinien zaczynać się już wypas. I jakie są najczęściej listwy?


Oczywiście, że w poprzednim mieszkaniu też takie miałam. No taka moda :)

To może skupmy się jednak jak listwa może wyglądać:)

Wszystko zależy od:
1. stylu mieszkania (nowoczesne, klasyczne),
2. koloru stolarki drzwiowej,
3. indywidualnych upodobań.

Ja lubię najbardziej listwy białe stylizowane ponieważ najlepiej pasują do stylu, który mi się podoba. Czyli jakieś takie:

[1]


Ale wszystkie inne białe listwy przypodłogowe też mi się podobają. Wyższe, niższe, proste, zdobione. I przede wszystkim nie ma zupełnie znaczenia jakiego koloru jest podłoga i ściany. Białe ściany biała listwa to klasyk. Ale nawet jeżeli ściana jest kolorowa a podłoga drewniana to biała listwa jest idealna :) 

Listwa zasadniczo powinna pasować do stolarki drzwiowej. Ot na przykład tak:


[1]


[1, 2]


Tu dla odmiany bardzo proste białe listwy:


[1, 2]


Ale listwy też mogą pasować do koloru ścian i to bez względu czy stolarka drzwiowa jest w tym samym kolorze (zdjęcie poniżej po lewej stronie) czy też nie (poniżej po prawej). Ta opcja tez mi się bardzo podoba przy czym wymaga dużo większego wyczucia (tak mi się przynajmniej wydaje).


[1, 2]



[1, 2]


I znowu piękne szare listwy w kolorze ściany (dosłownie) oraz w kolorze ściany ale ciemniejszym odcieniu. Możemy kupić listwy do malowania i pomalować je tą samą farbą którą malujemy ścianę.


[1, 2]


No i dochodzimy do listew drewnianych. Nie jestem zupełnie przeciw, ale to musi być naprawdę jakość i styl. Na poniższych zdjęciach jestem zauroczona, ale na żywo jeszcze nie widziałam takiego efektu. Nikt u nas przede wszystkim nie używa tak surowych materiałów. Przyznam piękne :)


[1, 2]


Jest jeszcze opcja bez-listwowa. Może niezbyt popularna, ale jest. Jeżeli drewno na podłodze jest ładnie położone i równo docięte wówczas można pozwolić sobie na brak listwy. Dziurę między drewnem a ścianą ewentualnie można uzupełnić silikonem.


[1, 2]


Wysokość listwy też ma znaczenie. Dla mnie najbardziej optymalna listwa to 10 cm. Ale każda wyższa też jest ładna. Poniżej 10 cm listwa zaczyna wyglądać trochę "biednie".

Warto też przemyśleć ogólny zarys wnętrza i na przykład dopasować wysokość listew do różnych elementów występujących w mieszkaniu. Na przykład schodów. Ale jest to zasadniczo kwestia gustu. Ja bym zrobiła tak jak jest na dolnym zdjęciu lewym. Ale jeżeli komuś się podoba tak jak na zdjęciu prawym to mogę absolutnie zrozumieć.

Ważne jednak, żeby nasze decyzje co do koloru, modelu czy wysokości listwy były świadome. Biała listwa (czy też listwa do malowania) wcale nie jest droższa od plastikowej brązowej więc dlaczego by nie wybrać białej? :)


[1, 2]

A Wy jakie macie listwy? :))))



29 komentarzy:

  1. Białe :D
    Zgadzam się, że optymalna wysokość listew to 10 cm (przynajmniej). Niestety w praktyce ograniczeniem bywa krzywizna ściany. Tak było u nas - musieliśmy poprzestać na 8 cm, bo wyłaziły potworne nierówności. Pozdrawiam serdecznie :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dokładnie! O tym nie napisałam a warto wiedzieć... niestety listwy z mdf są mniej elastyczne niż plastikowe.. i bardzo ładnie pokazują krzywizny ścian. Na szczęście moje ściany okazały się dość proste!:)) Pozdrawiam serdecznie :)

      Usuń
    2. A propos listew z mdf. Stolarz nas przekonywał, że listwy z mdf-u łapią wilgoć z np. mycia podłogi i lubią się wypaczać, dlatego lepsze są drewniane. Woleliśmy się o tym nie przekonać i zdecydowaliśmy na te drugie, ale zastanawiam się, ile w tym prawdy?

      Usuń
    3. Trudno mi sobie wyobrazić, że miałabym aż tak moczyć podłogę, żeby listwy złapały wilgoć :)))

      Usuń
  2. Taka moda niestety :( Pluję sobie w brodę, że nie zrobiłam białych i teraz pokutuję, bo szybko ich na pewno nie będę mogła zmienić. Pozdrawiam ciepło!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. :(( Iza, a u Ciebie właśnie białe aż się proszą:(( może jednak mała zmiana??? ;))))))

      Usuń
  3. A jakże drewniane...ale cieniutkie ;-)...pozostałość z czasów kiedy nasz parkiet był montowany...rok temu tylko wszystko zostało przecyklinowane i jest...będę musiała zgłębić temat listew ;-)

    OdpowiedzUsuń
  4. Ja mam w domu listwy z MDF - białe, 10-centymetrowe. Czytając pierwszy komentarz potwierdzam to, co powiedział Pan Stolarz - wcale nie musisz wylać wiadra wody na listwę, aby namokła i spęczniała. Najbardziej newralgiczne miejsca to łączenia listew - przy myciu podłogi mopem musisz uważać, aby nie przejechać po listwie, kilka takich zabiegów i już widać, jak rogi pęcznieją. Z kolei w łazience pękł mi przewód od wody, listwa spęczniała od podłogi, a tam przecież żadnego łączenia nie ma. Reasumując - listwy z MDF są piękne, jeśli będzie się o nie odpowiedni dbać, będą służyć. Ale w naszym nowym domu zainwestuję jednak w drewniane - zawsze można je na biało pomalować ;-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziewczyny, dziękuję bo to dobrze wiedzieć, że i tak może być.
      Ja mam mdf od 3 lat i u mnie nie ma najmniejszego problemu, ale ja nawet mopa nie używam:) Moja podłoga jest tak drogocenna, że przyznaję jadę ze szmata na kolanach i to prawie suchą szmatą:) Ale będę uważać bo dotychczas bardziej drżałam o podłogę niż o listwy :)

      Usuń
  5. Ja jednak wybieram listwy z pianki poliuteranowej. Sa bezpieczniejsze niz mdf. Nie pecznieja od wody, mozna je pomalowac kazdym kolorem. Jesli zostana uszkodzone/zadrapane itp to wystarczy wypelnic ubytek i miejscowo pomalowac. Z mdf-em juz sie tak nie da.

    OdpowiedzUsuń
  6. bardzo oryginalne, takich jeszcze nie widziałam :) alexcamp

    OdpowiedzUsuń
  7. piekne te biale tylko gdzie je kupic?

    OdpowiedzUsuń
  8. Białe listwy są bardzo fajne. Kiedyś je wypatrzyłem w jakimś programie o wnętrzach i szukałem o nich informacji. Nie wiedziałem jak to się fachowo nazywa, więc po prostu wpisywałem "białe listwy" :), a to podobno są listwy angielskie. Jakoś tak jeszcze u nas mało popularne moim zdaniem, a wyglądają przecież bardzo dobrze. Znalazłem producenta (DrewLux) co ma właśnie takie listwy z pełnego drewna i MDFu. Cenowo całkiem przyzwoicie. Ale są też listwy z polistyrenu ekstrudowanego (tak to się pisze?), które można samodzielnie malować. Fajna sprawa.

    OdpowiedzUsuń
  9. Jak dla mnie MDF jest najlepszym rozwiązaniem, a listwy od dobrego producenta w sensie jakościowe są nie tylko długoterminowe, nie żółkną z czasem i co najważniejsze, można je zmywać bez problemu :) Osobiście całe mieszkanie wykonała dla mnie firma Dziurskip z Krakowa, miałem do nich blisko i opinie też mieli bardzo dobre, obsługa na poziomie, cena adekwatna do wysokiej jakości produktu, jestem bardzo zadowolony, a w korytarzu dodatkowo skorzystałem z podświetlenia LED, efekt fantastyczny.

    OdpowiedzUsuń
  10. Jeżeli chodzi o jakościowe listwy to zajrzyjcie na https://pawotex.com/listwy-do-paneli/, Pawotex.pl to chyba jeden z najlepszych producentów w Polsce. Pracuję w branży budowlanej i swoim klientom polecam właśnie tego producenta, bardzo dobrze się pracuje na jego produktach.

    OdpowiedzUsuń
  11. Listwy przypodłogowe wykonane z MDF są najlepsze. Pan Mateusz wspomina o dobrych jakościowo listwach. Ze swojej strony polecam sklep akre.pl
    Listwy są piękne, lakierowana powierzchnia została dobrana do mojego koloru kuchni.
    Posty i świetny design + jakość - zobaczcie sami: https://akre.pl/category/listwy-przypodlogowe-mdf-premium

    OdpowiedzUsuń
  12. Rewelacyjny styl, wszystko błyszczy - bardzo fajnie to wygląda. Posadzka również top. Czy korzystano z Naprawa posadzki przemysłowej Łódź ?

    OdpowiedzUsuń
  13. Bardzo ciekawie to zostało opisane.

    OdpowiedzUsuń
  14. Świetnie napisane. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  15. Świetnie napisane. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  16. Świetna sprawa. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  17. Bardzo ciekawy artykuł. Jestem pod wielkim wrażeniem.

    OdpowiedzUsuń
  18. Świetnie napisany artykuł. Mam nadzieję, że będzie ich więcej.

    OdpowiedzUsuń
  19. Kiedy tak naprawdę zależy nam na tym aby nasze podłogi były ładne oraz wykończone to na pewno same listwy przypodłogowe są istotne. Polecam zdecydowanie te z https://artcorestudio.pl/listwy-przypodlogowe ponieważ sama jakość takich listew jest przecież niezwykle ważna.

    OdpowiedzUsuń
  20. Bardzo fajnie napisany artykuł. Jestem pod wrażeniem.

    OdpowiedzUsuń
  21. W sumie posiadanie drewnianej podłogi jest jak dla mnie czymś niezwykle ważnym ale również pamiętajmy, że raz na jakiś czas należy ją cyklinować. Ja takie działania zlecam firmie http://solum-cyklinowanie.pl/ i wiem, że to jest właściwe rozwiązanie.

    OdpowiedzUsuń