wtorek, 30 kwietnia 2013

IKAT

Powtarzając za stroną http://www.ewasoszko.com/pl_home.htm - "Ikaty to jedyne tkaniny, w których wzór powstaje przed procesem tkania poprzez odpowiednie barwienie osnów i (lub) wątków. Nazwa "ikat" w języku malezyjskim oznacza "zawiązywanie" lub "sznurowanie". Wykonanie wielobarwnego ikatu wymaga niezwykłej staranności i ogromnej pracy. Ze względu na długotrwały proces tworzenia oraz niezwykłe wzory i barwy tkaniny ikatowe należą do najdroższych na świecie. 

Nici osnowy, zanim zostaną napięte na krośnie, są odpowiednio układane. Elementy wzoru są zawijane liśćmi lub nićmi, zgodnie  z projektem, w celu zabezpieczenia ich przed wnikaniem barwnika. Tak przygotowane grupy nici są barwione najpierw w jasnych odcieniach. Po wysuszeniu zabezpieczane są kolejne ornamenty i proces barwienia jest powtarzany.  Każdy kolor wymaga oddzielnego izolowania wyznaczonych ornamentów i powtarzania całego procesu barwienia. Barwienie osnów trwa zazwyczaj kilka miesięcy i musi pokrywać się w czasie z porą suchą.  Gdy nadchodzą deszcze ufarbowane nici osnowy napinane są na krośnie i rozpoczyna się tkanie. Wątek zwykle jest jednobarwny, czasem kolor wątku zmienia się pasowo. Tkanie odbywa się na bardzo prostym krośnie."


Cechą charakterystyczną Ikatów jest efekt rozmycia, brak ostrych linii między kolorami.

Mi się Ikat szalenie podoba zarówno w kolorach stonowanych jak i żywych, czasami nawet szalonych:) Jest to kolejny element wystroju wnętrz, który pasuje do każdego stylu i zawsze dodaje "tego czegoś" wnętrzu bez względu czy jest to poduszka, czy materiał na sofie, fotelu czy też mały element wystroju jak miseczka.
 Więcej inspiracji: http://pinterest.com/lostintimepl/ikat/ 

Ostatnio Ikat coraz częściej pojawia się w naszych sklepach. Poduszki głównie widuję na Westwing: https://www.westwing.pl/customer/account/create/?mdprefid=lostintimepl290514

Natomiast widziałam też piękny fotel Perkoz w ofercie firmy Iker (akurat też jest do kupienia na Westwing).


Jest też jeden sklep w Centrum Jupiter w Warszawie na parterze, który oferuje produkty amerykańskiej firmy Thomas Ville  i ostatnio widziałam też przepiękne fotele w Ikacie.

Pozdrawiam długomajowo!:)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz