czwartek, 1 sierpnia 2013

Butterfly chair

Zauważyliście, że wiele rzeczy pasuje do wielu stylów? Są przedmioty, które bardzo określają styl i w każdym innym będą wyglądały nie-na-miejscu i klasyki, które wpasują się zawsze i wszędzie.

Takim klasykiem jest krzesło Butterfly.

Zaprojektowane zostało w 1938 r. przez zespół architektów z Argentyny (zwany Grupo Astral) składający się z:  Antonio Bonet, Jorge Ferrari-Hardoy i Juan Kurchan. Krzesło nazywane jest też często BFK - od pierwszych liter ich nazwisk.


Inspiracją dla krzesła Butterfly było prawdopodobnie angielskie składane krzesło, używane przez brytyjskich oficerów w XIX wieku (opatentowane w 1877 r.).

Na początku krzesło produkowała firma Artek. W 1945 r. jego produkcję przejęła  firma Knoll. Jednak szybko zaprzestała produkcji, bowiem już w 1951 r. ze względu na wyrok sądu, który nie zezwolił jej pozywać producentów krzeseł wzorowanych na Butterfly.

Butterfly stało się tak popularne, że dziś wydaje się być jednym z najczęściej kopiowanych krzeseł.

Mimo upływu wielu lat jest niezmiennie piękne. Bez względu na to czy jest z białego, kolorowego materiału czy też skóry.

"Motylka" możemy kupić bez problemu w sklepach internetowych:


Pojawił się też jakiś czas temu na Westwing (https://www.westwing.pl/customer/account/create/?mdprefid=lostintimepl290514) i wszystkie krzesła natychmiast zniknęły, więc nie wykluczone, że jeszcze kiedyś się pojawią.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz